dr Leszek Sykulski

geopolityka | geostrategia | badania nad Rosją | bezpieczeństwo międzynarodowe

Powstaje Akademia Geopolityki!

Powstaje Akademia Geopolityki!

Akademia Geopolityki to platforma edukacyjna online założona przez dra Leszka Sykulskiego, wykładowcę akademickiego, zajmującego się zawodowo geopolityką od kilkunastu lat. Skupia najlepszych wykładowców geopolityki w Polsce, specjalistów z dziedzin pokrewnych (bezpieczeństwo, biały wywiad), praktyków analiz z zakresu bezpieczeństwa.

Jako grupa profesjonalistów zajmujących się geopolityką i geostrategią, chcemy dostarczyć materiały edukacyjne w wersji premium szerszym grupom społecznym. Jesteśmy przekonani, że w obecnej sytuacji geostrategicznej na świecie szczególnie istotna jest szeroko społeczna świadomość obecnych i przyszłych zagrożeń międzynarodowych, ich genezy, a także umiejętności właściwej ich analizy.

Geopolityka i geostrategia to dziedziny wiedzy, które przez kilkadziesiąt lat miały status „wiedzy zakazanej”. Po 1945 roku władze komunistyczne zakazały uprawniania geopolityki w jakiejkolwiek formie. Wykładowcy i studenci uniwersytetów nie mieli prawa poznawać podstaw wiedzy strategicznej, która kształtowała kulturę strategiczną największych mocarstw świata. Podobnie jak  najwyżsi rangą oficerowie wojska i służb specjalnych, kończący studia i kursy w Związku Sowieckim, którzy nigdy nie byli dopuszczani do poziomu studiów strategicznych. Ich wiedza była ograniczana wyłącznie do poziomu operacyjnego przeznaczonego dla wykonawców rozkazów, płynących z obcego państwa.

Niestety także po 1989 roku geopolityka stała się „wiedzą wyklętą” przez „beton akademicki”. Dopiero postęp technologiczny, pojawianie się nowych narzędzi edukacyjnych w połączeniu z pasją i zaangażowaniem setek młodych badaczy, spowodował wyłom w zaporze intelektualnej, jaką stworzyły postkomunistyczne elity akademickie.

Dziś możemy w sposób nieskrępowany poprawnością polityczną poznawać tajniki wiedzy, która przez ostatnie 150 lat kształtuje myślenie strategiczne najważniejszych graczy międzynarodowych.

Zapraszamy do wsparcia finansowego tego projektu: https://zrzutka.pl/z/geopolityka.

Leszek Sykulski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę
Ta strona używa Cookies. Więcej w polityce prywatności
Aceptuję